افزایش انگیزه ترک اعتیاد و اصولی که باید بدانید

امروزه با توجه به وجود بسیاری از مشکلات در زندگی افراد مختلف گاهی ممکن است افراد برای فرار از آن به اعتیاد روی آورند. اما ایجاد انگیزه ترک اعتیاد می تواند راه کاری مناسب برای برگرداندن این افراد به زندگی عادی باشد.


معضل اعتیاد یکی از موارد خانمان سوز برای زندگی هر فردی و خانواده و در نهایت جامعه می باشد. افرادی که به این بیماری گرفتار می شوند می توانند اثرات نامطلوبی را بر روی جامعه بگذارند. برای برگرداندن این افراد به زندگی عادی و نجات جامعه از به خطر افتادن می توان به ایجاد انگیزه کنار گذاشتن اعتیاد برای این افراد فکر کرد. با توجه به این که این بیماری در بین جوانان نیز رسوخ پیدا کرده است و قدرت انگیزه می تواند به جوانان کمک بسیاری برای کنار گذاشتن اعتیاد بکند. ما در این مقاله قصد داریم به راهنمای ایجاد انگیزه برای کنار گذاشتن اعتیاد بپردازیم تا اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در اطرافیان خود افرادی را گرفتار به این بیماری مشاهده می کنید به کمک آنها برآیید تا بتوانند به زندگی عادی و سالم خود باز گردند.
انگیزه ترک اعتیاد را چگونه ایجاد کنیم


برای این که بتوانید با بیماری اعتیاد مقابله نمایید می توانید از راه کارهای زیر استفاده کنید.


داشتن عزم راسخ از عوامل ایجاد انگیزه برای کنار گذاشتن اعتیاد
اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که در مراحل مختلف ترک اعتیاد قرار دارید حتما برای شما نیز اتفاق افتاده است که وسوسه های در ذهن شما ایجاد شود که دوباره به مصرف مواد مخدر روی آورید. شما برای رهایی از این وسوسه های شیطانی می توانید این حق انتخاب را برای خود قائل باشید که بین رستگاری و فلاکت راه مناسب برای خود را انتخاب کنید. و به سمت آن هدایت شوید. شما برای این که بتوانید در مراحل باقیمانده ترک اعتیاد خود موفق عمل نمایید می باید عزمی راسخ داشته باشید و با انواع وسوسه ها که شما را تحریک می کنند مقابله نمایید.


استفاده از کمک دیگران
یکی از بیماری های که نمی توان به تنهایی با آن مقابله نمود اعتیاد است. اگر شما در شرایطی قرار دارید که خماری برای مصرف مواد مخدر شما را آزار می دهد می توانید روی کمک دوستانتان حساب باز کنید. در این هنگام است که شما می توانید با گفتگوی تلفنی یا حضوری با یکی از افرادی که می شناسید از دام اعتیاد رهایی یافته است می تواند کمک فراوانی به شما بکند تا از وسوسه های لحظه ای استفاده از مواد مخدر رهایی یابید. این افراد با توجه به داشتن تجربه های کافی در این زمینه می توانند در این هنگام شما را از برگشتن مجدد به سوی مواد مخدر آگاهی دهند و باعث شوند شما در مسیر درست قرار بگیرید.


یاد آوری مشکلات ناشی از معتادی
شما برای این که بتوانید برای خود انگیزه ترک اعتیاد ایجاد کنید می توانید آن دسته از بلاها و مشکلاتی که در اثر گرفتار آمدن به این بیماری شما را تهدید کرده اند و یا آن دسته از فرصت های که با گرفتار آمدن به دام اعتیاد آنها را از دست داده اید را یادداشت کنید و در برابر دیدگان خود قرار دهید. تا در هنگامی که وسوسه های مصرف مجدد مواد مخدر شما را به روی آوری دوباره به استفاده این مواد تشویق می کند بتوانید از تصمیمی که برای ترک اعتیاد گرفته اید مراقبت کنید و از روی آوری مجدد به استفاده مواد مخدر خودداری کنید. این راه کار می تواند بسیار مفید باشد برای افرادی که قصد دارند از دام اعتیاد رهایی یابند.
صبر و بردباری داشتن یکی دیگر از راه کارهای ایجاد انگیزه ترک اعتیاد

داشتن اعتیاد به مواد مخدر همواره می تواند به ایجاد وسوسه برای مصرف دوباره این مواد بر شما غلبه داشته باشد. توجه داشته باشید که وسوسه های زودگذر فراوانی شما را تهدید خواهد نمود که به مصرف دوباره مواد مخدر روی آورید. در این هنگام این را بدانید که این وسوسه ها زود گذر می باشند و پس از گذشت اندک زمانی این حالت از شما دور می شود. کافی است کمی تحمل داشته باشید و صبر پیشه نمایید تا بتوانید بر این همه هیجان کاذب ایجاد شده برای مصرف مجدد مواد مخدر غلبه نمایید.


توکل داشتن بر خداوند
فرد معتاد به انواع مواد مخدر به مرور زمان در زندگی خود دچار مشکلات فراوانی می شود و ممکن است بسیاری از داشته های قبلی خود را از دست بدهد. و یاد آوری این که دیگر نمی تواند به آنها دست پیدا کند خود عاملی است برای روی آوری مجدد به اعتیاد. توجه داشته باشید که با ایمان و توکل بر خداوند می توانید به تمامی مواردی که داشته اید و از دست داده اید دست پیدا کنید. و حتی امکانات جدیدی نیز به دست بیاورید فقط کافی است با داشتن ایمان قلبی به خداوند در پاک شدن از دام اعتیاد به خود کمک کنید.

در پایان باید به شما بگوییم که آنچه در این مقاله برای شما گفته شد برخی از راه کار های می باشد که افراد مختلف تجربه کرده اند. شما نیز اگر قصد ترک اعتیاد را دارید می توانید علاوه بر راه کار های گفته شده برای ایجاد انگیزه ترک اعتیاد از کمک پزشکان مختلف که در این زمینه تخصص دارند استفاده کنید.

-----------------------------------

درباره کلینیک

 اولین مرکز درمان سوء مصرف مواد با مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان                                        

  کلینیک ترک اعتیاد پویان (سال تاسیس : 1385 )      

  دکتر سیده زهرا پیرو نذیری       

  ساعت کار صبح ها 9 الی 13 و عصر ها 17 الی 21

آدرس : رشت - خیابان مطهری - بین مسجد چهار برادران و سه راه حاجی آباد - ساختمان حکمت - طبقه 2

تلفن : 33330485 013 - 33341501  013

پست الکترونیک :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اینستاگرام : instagram.com/pooyan_clinic

----------------

منبع:arga-mag.com