مقالات ترک اعتیاد

به عنوان جدی ترین مسئله اجتماعی ایران ، وجوه مختلف جامعه شناسی ، روانشناسی ،حقوقی و سیاسی و ……. دارد. به عبارتی دیگر رابطه اعتیاد با مسائل اجتماعی ،ارتباطی دو جانبه است ،از یک سوء اعتیاد جامعه را به رکود و انحطاط می کشاند و از سوی دیگر پدیده ای است که ریشه در مسائل اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی جامعه دارد . اعتیاد گرایش فرد را به اصول اخلاقی و معنویی و اندیشهای اجتماعی کاهش می دهد . بیماری اعتیاد نه تنها فرد معتاد را دچار مشکل می کند بلکه اعضای خانواده را نیز با چالش هایی رو برو می کند .

ادامه مطلب

١- اين مواد حالت خمودگي، ابر گرفتگي شعور ايجاد مي‌ كنند يعني مي‌ توانند بيداري بيش از حد بشر را كاهش دهند. بنابراين آنهايي كه كار فكري شديد، يكنواخت و خسته كننده مي‌ كنند با اولين آشنايي‌ ها در معرض ابتلاي به اعتياد هستند، ابتدا ظاهرا آنها را آرام مي‌ كند اما پس از مدتي قدرت مبارزه، كار و ثمر بخشي را از آنها مي‌ گيرد.

ادامه مطلب

اگر قصد ترک اعتیاد دارید، تغذیه و ورزش هر دو فاکتور بسیار مهمی به‌شمار می‌روند. با پیروی از رژیم غذایی خوب و برنامه منظم ورزشی می‌توانید بازهم به زندگی سالم خود برگشته و از بیماری‌هایی که با اعتیاد در کمین شما بود، جلوگیری کنید. با کنار گذاشتن سیگار، بعد از مدت کوتاهی دوباره نشاط و شادابی به زندگی‌تان بازگشته و اعتماد به‌نفس از دست‌رفته‌تان را باز خواهید یافت.

ادامه مطلب

کسانی که به مصرف الکل و سایر مواد مخدّر وابستگی دارند غالباً از بیماری‌های روانی نیز رنج می‌برند. عدم درمان بیماری‌های روانی این افراد، درمان اعتیاد آن‌ها را نیز مشکل‌تر و پیچیده‌تر می‌سازد.

به گزارش تابناک، افسردگی یکی از مسائل رایج در بین معتادان است. تشخیص بین افسردگی حاد و آشفتگی هیجانی ناشی از اعتیاد به دلایل زیر می‌تواند مشکل باشد:

اکثر دارو‌ها از جمله الکل، مسکّن‌ها و آرامبخش‌ها خودشان اثر شل‌کنندگی و رخوت‌آور دارند.

ادامه مطلب

اعتیاد یک «بیمارى اجتماعی» است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه‏ بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار « مواد اعتیاد آور» می‏ گردد. اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه ‏هاى مختلف مى‌ گردد.

ادامه مطلب

•    نقش خانواده در درمان اعتیاد بسیار پررنگ است چرا که خانواده اولین و مهمترین منبع روابط اجتماعی است و تاثیر آن بر زندگی انسان انکارناپذیر می‌باشد. هم ریشه بسیاری از انحرافات اجتماعی در نظام کوچک خانواده قرار دارد و هم رهایی از این آسیب‌ها و انحرافات نیز مستلزم حمایت و واکنش صحیح خانواده و اعضای آن، با فردی از خانواده است که دچار آسیب اجتماعی چون اعتیاد شده است.

ادامه مطلب

افزایش اعتماد به نفس با قانون جذب

اعتماد به نفس به زبان ساده یعنی ارزش انسانی. اعتماد به نفس یعنی آنچه در مورد خود فکر می کنیم. اگر فکر می کنیم لایق عشق، احترام ،ستایش و هر صفت دیگری می باشیم، از اعتماد به نفس و عزت نفس بالایی برخورداریم. از طرفی اگرخود را انسان کم ارزشی فرض نماییم که دوست داشتنی نیست، عزت نفس نداریم. عزت نفس سوختی است که شادی و خلاقیت ما در زندگی را بالا خواهد برد.

ادامه مطلب

اغلب درمان های اعتیاد شامل مشاوره درمانی است و سعی بر آن است که فرد معتاد متوجه شود که چرا با وجود مشکلاتی که اعتیاد همراه دارد، هم چنان اعتیاد را ادامه می دهد و احساساتی که در رفتار اعتیادآور دخیل هستند را بهتر مدیریت کند.

در حالی که این روش های درمان به بسیاری از افراد معتاد کمک کرده است، بعضی تصور می کنند که به روشی نیاز دارند که به شرایط فیزیکی آنها نیز کمک شود. بعضی دیگر نیز اعتقاد دارند در کنار مشاوره درمانی، ورزش می کند تمایلات را مدیریت کند. سال هاست ورزش به عنوان یک ابزار کمک کننده شخصی برای کسانی است که می خواهند از اعتیاد ریکاوری پیدا کنند، اما تنها جدیدا ورزش به عنوان یک درمان در اعتیاد شناخته شده است.

ادامه مطلب

 باید بدانید که اثرات حشیش با توجه به میزان و نوع مصرف (کشیدن یا خوردن) متفاوت است.

حشیش ماده ایست که از ترشحات چسبنده گل، برگ و ساقه گیاه شاهدانه مؤنث به صورت صمغ به دست می آ‏ید، رنگ آن سبز تیره و گاهی قهوه ای مایل به سبز و تقریباً شبیه حنا است. شاهدانه در حالت گیاهی، ماری جوانا و در حالت صمغی، حشیش یا گراس نامیده می شود. در اصل حشیش شکل خالص تری از ماری جوانا است.

ادامه مطلب