کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

ارتباط بین مصرف ماری‌ جوآنا و ابتلا به سرطان

ارتباط بین ماری‌جوآنا و ابتلا به سرطان

مطالعه‌ی مروری حاضر که پژوهش‌های انجام‌شده طی ۵۰ سال را در بردارد، در مجله‌ی JAMA منتشر شده است. در این مطالعه ارتباط احتمالی بین انواع مختلف سرطان ازجمله سرطان‌های ریه، گردن، سر و سرطان‌های دستگاه ادراری‌تناسلی و مصرف ماری‌جوآنا مورد بررسی قرار گرفته است. پژوهشگران دریافتند که مصرف سنگین ماری‌جوآنا (روزانه یک جوینت یا رول به‌مدت ده سال) با توسعه‌ی تومورهای سلول‌های زایشی بیضه (TGCT) که ۹۵ درصد از تمام سرطان‌های بیضه را شامل می‌شود، مرتبط است. این مطالعه نشان می‌دهد که احتمال توسعه‌ی TGCT در افرادی که از دود ماری‌جوآنا استفاده می‌کنند، نسبت به افرادی که ماری‌جوآنا مصرف نمی‌کنند، ۳۶ درصد بالاتر است.

كورنشتاین توضیح می‌دهد که درحال حاضر، گروه پژوهشی او نمی‌دانند که این نتایج چگونه تحت تأثیر مقدار یا مدت مصرف قرار می‌گیرد. یک جوینت در روز برای ده سال می‌تواند معادل پنج جوینت در روز برای چهار سال باشد. این موضوع باید در مطالعات آینده مشخص شود.

TGCT شایع‌ترین سرطان درمیان مردان ۲۰ تا ۴۰ ساله است و ۲ درصد از کل مردان را مبتلا می‌کند. این تومورها می‌توانند به‌سرعت رشد کنند؛ اغلب، مردان برآمدگی بدون درد کوچکی را روی بیضه خود احساس کرده یا متوجه تغییر در اندازه‌ی بیضه می‌شوند.

پژوهشگران دیگر مصرف سنگین کانابیس را با شیوع بالاتر سرطان بیضه ارتباط داده‌اند. البته در این مطالعه‌ی مروری، شواهد افزایش خطر TGCT چندان قوی نبود. پژوهش‌های بیشتری نیاز است تا تأیید کند که استعمال ماری‌جوآنا تا چه حد ار نظر سلامت بیضه‌ها خطرناک است.


چه چیزی در دود ماری‌جوآنا است؟

دود ماری‌جوآنا تشابه‌های خطرناکی با دود سیگار دارد. دود ماری‌جوآنا و تنباکو هر دو حاوی مواد سرطان‌زا هستند. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که گازهای سمی مانند ﺑﻨﺰوﭘﯿﺮن و فنل‌ها در ماری‌جوآنای بدون فیلتر ۲۰ برابر بیشتر از دود سیگار است. از آنجا که افراد تمایل دارند پاف‌های بزرگ‌تری بگیرند، نفس خود را به‌مدت طولانی‌تری نگه دارند و وقتی ماری‌جوآنا مصرف می‌کنند، درمقایسه‌با سیگار عمیق‌تر استنشاق کنند، ممکن است بیشتر در معرض مواد مضری مانند تار (قطران) و کربن‌مونوکسید قرار گیرند. به دلیل این همپوشانی خطرناک در ویژگی‌های سیگار و ماری‌جوآنا انتظار می‌رود که استعمال سنگین ماری‌جوآنا با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه نیز همراه باشد.
البته به‌طور کلی مطالعات انجام شده در زمینه‌ی مصرف ماری‌جوآنا و ابتلا به سرطان‌های مختلف معدود هستند. معدود بودن مطالعات انجام شده دراین‌زمینه بدین معنا است که پژوهشگران نمی‌توانند براساس این داده‌ها درمورد تأثیر استفاده از ماری‌جوآنا روی توسعه دیگر انواع سرطان‌ها نتیجه‌گیری کنند. برخی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که کانابینوئیدها (ترکیباتی که در گیاه شاهدانه یافت می‌شوند)، از تکثیر سلول‌های سرطانی ممانعت می‌کنند. برای تعیین خطرات و مزایای نسبی ماری‌جوآنا در ارتباط با سرطان باید مطالعات طولی بیشتری انجام شود
كورنشتاین می‌گوید اینکه پژوهشگران نتوانستند شواهد محکمی پیدا کنند که نشان‌دهنده‌ی افزایش خطر ابتلا به دیگر انواع سرطان باشد، به این معنی نیست که مصرف‌کنندگان ماری‌جوآنا در معرض خطر نیستند. او خاطرنشان می‌کند که محدودیت داده‌ها مانع از نتیجه‌گیری در این موارد می‌شود. او می‌گوید من از این مسئله متنفرم که بخواهم برای مردم چنین تفسیر کنم که استفاده از ماری‌جوآنا خطری ندارد. واقعیت این است که ما چیز زیادی درمورد اثر استفاده‌ی مداوم، مصرف در سنین جوانی یا درمورد استفاده‌های غیر دودی از ماری‌جوآنا نمی‌دانیم.

مسئله‌ی مهم اینکه پژوهشگران نرخ بالاتر سرطان بیضه به‌علت مصرف ماری‌جوآنا را در افراد جوان دیده‌اند. كورنشتاین می‌گوید درحالی‌که عادت افراد جوان در زمینه ی مصرف ماری‌جوآنا باید بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد، این امکان وجود دارد که آن‌ها در معرض خطر بالاتری قرار داشته باشند. او می‌گوید:

سرطان بیضه بیشتر در مردان جوان دیده می‌شود، بنابراین استفاده‌ی سنگین از ماری‌جوآنا در سنین پایین می‌تواند خطرناک باشد.

تعدادی مورد ناشناخته نیز وجود دارد؛ اطلاعات کافی درمورد زنان یا افراد مسن وجود ندارد تا نشان دهد که چگونه عادات آن‌ها در مصرف ماری‌جوانا منجر به سرطان می‌شود و پژوهشگران مطمئن نیستند که چگونه روش مصرف این ماده (دود کردن، خوردن یا بخار کردن) روی نرخ سرطان تأثیر دارد.

كورنشتاین هشدار می‌دهد که به‌علت این موارد ناشناخته، افراد باید بدانند که این حوزه از مطالعه هنوز قطعیت ندارد و ممکن است شواهد مضر مرتبط با دود کردن ماری‌جوانا برای سال‌ها پدیدار نشود.

 

----------

درباره کلینیک

 اولین مرکز درمان سوء مصرف مواد با مجوز رسمی از دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان                                        

  کلینیک ترک اعتیاد پویان (سال تاسیس : 1385 )      

  دکتر سیده زهرا پیرو نذیری       

  ساعت کار صبح ها 9 الی 13 و عصر ها 17 الی 21

آدرس : رشت - خیابان مطهری - بین مسجد چهار برادران و سه راه حاجی آباد - ساختمان حکمت - طبقه 2

تلفن : 33330485 013 - 33341501  013

پست الکترونیک :این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اینستاگرام : instagram.com/pooyan_clinic

---------

 

منبع:www.zoomit.ir