کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

کلینیک ترک اعتیاد پویان رشت

دکتر سیده زهرا پیرونذیری

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگاراستقامت نشان دهید.

برنامه خود را ادامه دهید… دارید به نتیجه می‌رسید!

مواظب باشید عواملی که باعث پسرفت شما می‌شود فریبتان ندهد.

به تعویق انداختن سیگار روزانه را ادامه دهید.

سیگار را نخی و دانه‌ای بخرید، نه بسته ای یا جعبه ای.

از یک روز معین ترک سیگار را شروع کنید و دیگر سیگار نکشید و در این تصمیم خود محکم باشید.

پسته بخورید، هویج گاز بزنید یا دارچین بمکید….!

و خوب البته نیازی نیست که بگویم که حتما از این روش ها نتیجه هم نگرفته اید.
از کجا این را میدانم؟ اولین دلیل این است که شما در این صفحه هستید! و دومین دلیل این است که این روش ها به درستی کار نمیکنند.


یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

چرا این روش های ترک سیگار کار نمیکنند؟

جرمی دین روانشناس، علاقه‌مند بود بداند چقدر طول می‌کشد تا ما رفتار جدیدی پیدا کنیم یا تغییری در رفتار قدیمی‌مان ایجاد کنیم و با جستجو در سایت‌های مختلف مرتب با پاسخ روانشناسان معروفی مواجه می‌شد که زمان جادویی 21 روز را مطرح می‌کردند. او مطالعه تأثیرگذاری را مطرح می‌کند که پاسخ ملموس‌تری به این سؤال بی‌پاسخ در مورد مدت‌زمان پایدار شدن یک عادتجدید ارائه می‌کند:
در مطالعه‌ای که در کالج دانشگاهی لندن انجام شد ، از 96 شرکت‌کننده خواسته شد تا یک رفتار روزمره را که می‌خواهند تبدیل به عادت شود را انتخاب نمایند. همه آن‌ها چیزی را انتخاب کردند که به‌طور عادی انجام نمی‌دادند و می‌شد هرروز آن را تکرار کرد و اکثراً هم مربوط به‌سلامت بود: آن‌ها مواردی همانند خوردن مقداری میوه همراه نهار، و 15 دقیقه دویدن پس از شام را انتخاب کردند. در هر یک از 84 روز مطالعه، آن‌ها به وب‌سایت مراجعه کرده و اینکه آیا آن رفتار را انجام داده‌اند یا خیر و نیز اینکه آن رفتار چه مقدار خودجوش احساس می‌شد را گزارش کردند.
واقعاً چه مقدار زمان می‌برد تا فرد عادت جدیدی را شکل دهد؟ “دین “می‌نویسد:
ساده‌ترین جواب این است که به‌طور میانگین در میان شرکت‌کننده‌هایی که داده‌های کافی در مورد آن‌ها جمع‌آوری‌شده است، 66 روز طول کشیده است تا یکعادت جدید را شکل دهند. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید تفاوت قابل‌توجهی در مدت‌زمان شکل‌گیری عادت‌ ها وجود دارد و این بستگی به رفتاری که فرد قصد انجام آن را داشت دارد.  افرادی که تصمیم داشتند بعد از صبحانه یک لیوان آب بنوشند نهایتاً 20 روز زمان‌برد تا این رفتار به‌صورت خودکار انجام شود هرچند افرادی که سعی داشتند مقداری میوه با نهارشان بخورند حداقل دو برابر این مدت زمان برد تا این رفتار تبدیل به عادت شود. تمرین عادت “50 بار بشین پاشو پس از قهوه صبح ” تبدیل به دشوارترین عمل شد چون یکی از شرکت‌کنندگانی که این عادت را انتخاب نموده بود پس از 84 روز هم نتوانست به هدف خود برسد. البته 10 دقیقه پیاده‌روی بعد از صبحانه برای یکی دیگر از شرکت‌کنندگان پس از 50 روز تبدیل به عادت شد.
اگرچه این مطالعه 84 روز ادامه یافت اما با ادامه دادن منحنی نتایج مشخص شد که بعضی از عادت‌ ها می‌تواند تا 254 روز طول بکشد تا خودکار شود.
آنچه این تحقیق عنوان می‌کند این است که احتمالاً زمان 21 روز برای ایجاد یک عادت می‌تواند کافی باشد، به‌شرط آنکه رفتار موردنظر چیزی همانند نوشیدن یک لیوان آب بعد از صبحانه باشد. هر چیزی که سخت‌تر از این باشد، زمان بیشتری را می‌طلبد تا تبدیل به یکعادت واقعاً دائمی شود و در مورد بعضی از فعالیت‌ها زمان خیلی طولانی‌تری نیاز است.
منبع : گروه مشاورین خود باور